1904/​1523

Rokoko hovedvandsæg med fastmonteret chatelaine af forgyldt sølv, hovedvandsæg drevet med rocailler og putti, låg med rød glasflus, indvendig med svamp. Fremstår ustemplet. Chatelaine støbt med rocailler, dyr og engle. Stemplet med mestermærke IW eller TW 17??, lødighed 13 1/? månedsmærke V. L. hovedvandsæg 5,5 cm. L. inkl. chatelaine 19,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Glasflus senere. Hovedvandsæg med minimale perforeringer. Antagelig senere sammensat.

Varia, 24. januar 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag