1950/818
Dansk snedkermester
Cirkulært spisebord af nøddetræ, med messingsko, udtræk og seks tillægsplader, heraf en med sarg, fem plader af bejdset bøg. H. 75. Diam./L. 106/376. (7)
Bord og plade med sarg i pæn stand med lette brugsspor, herunder ridser og mærker. Plader af bøg med ridser, mærker og mindre kantafslag.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag
25 bud