1416/719
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-3,5/3”. Pendel med bajonetfatningshus af bruneret messing mrk. “PH-3/100”, monteret med skærme af ét-lags opalglas, bundskål af matglas. Udført hos Louis Poulsen.
Almindelig brugsslitage. Skærme god stand. Mangler el-ledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. april 2014
Vurdering
Hammerslag