Lauritz Hjorth (f. Rønne 1834, d. sst. 1912)
Marie Hjorth (f. Rønne 1941)
Skål af stentøj dekoreret med mønstre i brunlig glasur på lysegråglaseret bund. Sign. Marie Hjorth. H. 4,3. Diam. 24,4. Skål af stentøj dekoreret i mørkeblå glasur. Stemplet L. Hjorth. H. 9. Diam. 13. Oval lågkrukke af stentøj dekoreret med mønstre på brunglaseret bund, indvendigt dekoreret med brun og grøn spættet glasur. H. 11,3. B. 12. L. 14,5. Udført hos Hjorths Fabrik, Rønne. (3)
Almindelig brugspatina, herunder småridser og mærker, lette spor af kalk.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020