1841/​9616

Elis Berg (f. 20. århundrede)

To vaser samt opsats af blåt glas, dekoreret med ornamentale slibninger, delvist guldbemalet. Sign. Kosta, B 300, B 220 og B 307. Udført hos Kosta, 1930erne. H. 10–20. Opsats Diam 22. (3)

Almindelig patina, herunder nogle mindre overfladeridser. Guldbemaling med noget slitage. Højeste vase med minimalt afslag på bund.

Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK