Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)
Hedelandskab ved Salling med en busk. Sign. C. D. Septbr 1851. Olie på papir monteret på pap monteret på lærred. 25×31.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2224, 2022 nr. 25.
Enkelte minimale retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. august 2024