2013/227
Carl Johan Bonnesen (f. Aalborg 1868, d. København 1933)
En kvinde dansende med en romersk soldat. Sign. C. I. B. 1914, Mrk. Aug. E. Jensen. Skulptur af bronze på sokkel af træ. H. 39.
Let løst monteret på soklen. Mindre ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. marts 2020
Vurdering
Hammerslag