Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Hjortehoved af terrakotta, dekoreret med turkisgrøn glasur. Tryksign. Salto. Udført og stemplet hos P. Ipsens Enke, XX, Denmark. Formgivet 1933. H. 22,6.
Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. s. 76 samt i modelregister fig. 110, s. 171.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 26. marts 2024
34 bud