1637/​887

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

“Relief”. Kaffe- og theservice af stentøj med mønster i relief, bestående af 29 dele. Udført hos Kronjyden, Randers. (29)

Bestående af: 7 par thekopper, 2 par kaffekopper, 10 kagetallerkener, 2 frokosttallerkener, 1 isspand, 1 thekande, 1 vase, 1 serveringsskål med ører, 2 lågskåle, 1 plat-de-ménage, 1 sukkerskål.

Let brugsslitage. To kagetallerkener og en thekop udført hos B&G. Tre underkopper samt låg til sukkerskål medfølger. Yderligere 13 dele med skår medfølger.

Moderne kunst og design, 13. september 2016

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK