870/​108

Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)

Fritz Syberg: Christine Larsen spadserer i haven. Sign. monogram 1901. Vandfarve på papir monteret i passepartout. 60×46.

Den unge pige er malerinden Christine Larsen (1876–1960). Hun var søster til maleren Johannes Larsen og blev i 1910 gift med maleren Sigurd Swane. (Beskrivelsen er blevet rettet 8. februar 2017).

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK