Fritz Syberg (f. Faaborg 1862, d. Kerteminde 1939)
Fritz Syberg: Christine Larsen spadserer i haven. Sign. monogram 1901. Vandfarve på papir monteret i passepartout. 60×46.
Den unge pige er malerinden Christine Larsen (1876–1960). Hun var søster til maleren Johannes Larsen og blev i 1910 gift med maleren Sigurd Swane. (Beskrivelsen er blevet rettet 8. februar 2017).
Malerier og tegninger, 28. februar 2017