2250/143
Sovjetisk pilleæske af sølv, dekoreret med cloisonné emalje, indvendigt forgyldt, låg med spejl. Kyrillisk mestermærk IZO, Skt. Petersborg 1927–1958. Vægt 79 gr. Diam. 5,9.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. december 2022
Vurdering
Hammerslag
12 bud