N. F. Schiøttz-Jensen (f. Vordingborg 1855, d. København 1941)
En rygvendt kvinde nyder bjergudsigten gennem et åbent vindue. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1907. Olie på lærred. 25,5×26.
Én meget minimal afskalning langs nederste kant.