877/589
Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)
Skitse til 'Havguder', 1916. Usign. Olie på plade. 49×73.
Proveniens: Grosserer Christian Tetzen-Lunds Samling, København (stemplet på bagsiden TL).
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018
Vurdering
Hammerslag