2435/821
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Opsats af lertøj modelleret i form af kvindeskikkelse med blomster. Modelleret med to lysholdere. Dekoreret med grøn, brun og gul glasur på lysegrå base. Sign. Bjørn Wiinblad, Danmark -79, V.53. H. 30. B. maks. 30. Lystyllernes indv. diam. ca. 2,3.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. To afslag på blomster.
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Vurdering
Hammerslag