900/​95

Antoine Grellet, tilskrevet. Louis XV Aubusson Vedure tapet efter Jean-Baptiste Oudry tilskrevet Antoine Grellet. Motiv med spanier der angriber fugl(af familien Botaurinae) i floden med landsted i baggrunden omgivet af smal blomsterrankebort. 18. årh. Udført i uld og silke. Monteret på bagside med linned og ringe for ophæng. Frankrig, 18. årh. L. 360. H. 194.

Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.

Literature: Hal N. Opperman, 1977. Jean-Baptiste Oudry, Voll. 2. Figs. 119–120. “Spaniel seizing a bittern” , also J. B. Oudry, exhibition catalogue, Paris, october 1982, no. 39, “Chien barbet attaquant un butor”. This composition is derived from an earlier series of tapestries known as “Verdures Fines” after J.B. Oudry, first woven at Beauvais in 1735, including no. 5 “Le Butor”. It became a popular subject at Aubusson and many weavings are recorded of which the present tapestry is an outstanding example. A similar piece with weaver´s mark A.G.(Antione Grellet) was sold at Sotheby´s, 9 july, 1976, lot. 4. Another, probably by A. Grellet, is illustrated Chevalier, “Tapisseries d´Aubusson et de Felletin”, Paris , 1988, p. 156.

Condition report on request. Please contact: carpets@bruun-rasmussen.dk Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

30.000–50.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK