Foto endnu ikke klar
1846/​629

Simon Gate (f. 1883, d. 1945)

Vase af grøntonet glas med slibninger og tranemotiv. Sign. Orrefors 1930 G.E. 153. Udført 1930 hos Orrefors, Sverige. H. 29,5.

Sjælden vase med slibning fra tiden omkring Stokholmsudstilling i 1930.

Fodrandens underside med omfattende ridser. Inderside med “iriseret” overflade. Rand af glaspest langs ved mundings inderside. Flere minimale kantafslag ved mønstre samt ved øverste kant.

Moderne kunst og design, 13. november 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK