To figurer af bronze i form Yamantaka, stående med løftet sværd, og vred guddom omkranset af mandorla med inskription på front af base. Antagelig Nepal, 19.-20. årh. Vægt 824 g. H. 13 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Den ene med flere huller i basen. Yamantaka mangler attribut i højre hånd.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021