903/​110

Clara von Sivers (f. Pinneberg 1854, d. 1924)

Vase med dahlia og ridderspore. Sign. C. von Sivers. Olie på lærred. 112×88. U.r.

Clara Krÿger begyndte sin kunstneriske uddannelse som 15årig. Hun studerede på Kunstakademiet i København såvel som i Paris, Stuttgart og Dresden. Hun er især kendt for sine blomstermalerier, men hun malede også malerier med frugter og dyr. Hun flyttede til Berlin i 1890erne og i sit atelier gav hun lektioner i kunsthistorie og i tegnekunsten til andre kvinder.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK