914/​30

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

“Hjortevasen”. Stor rund gulvkrukke af stentøj modelleret med motiv af hjorte, fugle og kornaks i relief. Dekoreret med rødbrun og mørkebrun glasur. Sign. Salto. Udført 1932 hos Saxbo. H. 67. Diam. maks. 45.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, model ill. fig. 79, s. 170.

Især tidligt i Axel Saltos arbejde med stentøjet skabte han en række reliefmotiver med hjorte. Nærværende gulvvase er det største kendte model som Salto skabte med hjortemotiv. Udover denne krukke kendes kun et andet eksemplar af modellen her udført, og denne er i Ny Carlsberg Fondets samling. I sin tid som tilknyttet hos Saxbo fra 1931–1932, lykkedes det Axel Salto og Saxbos grundlægger Natalie Krebs at skabe en række væsentlige keramiske arbejder hvor form, motiv og glasur altsammen gik op i en højere enhed. Som udgangspunkt blev disse arbejder, som det er tilfældet med nærværende gulvkrukke, alene signeret med Saltos signatur og uden det karakteristiske Saxbo ovn-stempel.

Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

300.000 DKK