1950/236
Kinesisk skrin af delvis rødmalet og forgyldt træ, udskåret med blomster, rådyr og dragehoveder, front med fem skuffer. Ca. 1900. H. 32. B. 50. D. 26.
To ringhanke mangler. Revner ved pyntelister. Revner i træet. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger på plade.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag