2148/​898

Kai Nielsen (f. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924)

Figur af blanc de chine i form af liggende mor med barn samt figur af bemalet lertøj i form af siddende kvinde. Førstnævnte tryksign. Kai Nielsen 1913, 29. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl. H. 11. L. 18. Sidstnævnte figur sign. HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 19,5. (2)

Enkelte overfladeridser og mærker. Bemalet figur med et par mindre afslag på basens kanter i og under bemaling.

Moderne kunst og design, 30. november 2021

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK