2032/​257

Vandrenser af fajance, dekoreret i blå med blomster. Mærket Sinai depurador de Aguas, Conrado Granell. Spanien, 20. årh. H. ca. 150 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleret glasur, lang gennemgående revne i kar. Vandhane løs og med nogle afslag omkring hullet.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

1.000 kr.

Hammerslag

300 kr.

300 kr.