2032/257
Vandrenser af fajance, dekoreret i blå med blomster. Mærket Sinai depurador de Aguas, Conrado Granell. Spanien, 20. årh. H. ca. 150 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Krakeleret glasur, lang gennemgående revne i kar. Vandhane løs og med nogle afslag omkring hullet.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag