12147/2
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sæt på fire stole af eg med medestel. Sæde og ryg med spanskrørsflet. Model “BM 61”. Formgivet 1957. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og fletdefekter.
Kunst, antikviteter & design, 25. november 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud