1840/​9567

Moser Karlsbad

Tre vaser af hhv. af ametyst, grøntonet og ravfarvet glas, dekoreret med slibninger. Ravfarvet vase med guldemalje bånd, dekoreret med motiv af “Amazoner”. Alle sign. Udført hos Moser, Tjekkiet. H. 9,5–23.

Almindelig patina, herunder nogle ridser og mærker.

Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK