1840/9567
Tre vaser af hhv. af ametyst, grøntonet og ravfarvet glas, dekoreret med slibninger. Ravfarvet vase med guldemalje bånd, dekoreret med motiv af “Amazoner”. Alle sign. Udført hos Moser, Tjekkiet. H. 9,5–23.
Almindelig patina, herunder nogle ridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 2. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag