2144/553
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
“Dronningen af Saba” og “Kong Salomon”. Et par store toarmede lysestager af lertøj. Dekoreret med blåglaserede motiver på gråhvid base. Sign. Bjørn Wiinblad, Danmark, August 1975. H. 32,5. (2)
“Kong Salomon”: Begge lysarme har været knækket af, og er limet på igen/restaureret. Ene lysholder med reparation på to spidser. Se venligst detaljefotos.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud