2144/776
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 413”. Sofabord med ben af stål og plade af massiv valnød. Udført og mærket hos Tranekær Furniture for Carl Hansen & Søn, 2005. H. 44. L. 124. B. 62.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser, mærker og stødmærker.
Moderne kunst og design, 2. november 2021
Vurdering
Hammerslag