Joseph Pensotti lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, skive af forgyldt messing med hvid emalje ring med sorte romertal, midte graveret med blomster og bladværk, ydre messingring graveret med inskriptionen “KEEP ME CLEAN AND USE ME WELL - AND I TO YOU THE TRUTH WILL TELL”, forgyldt værk signeret Josh Pensotti Dudley No. 537. Kasser stemplet med årsbogstav for Birmingham 1827 and JH. Worchestershire ca. 1827. Vægt i alt 151 g. Kassediam. 49/55 mm.
Proveniens: Privat samling
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Emaljering med enkelte minimale hårrevner. Indre kasse med enkelte større indtryk.
En privat samling lommeure, 6. december 2021
13 bud