2149/​9037

Joseph Pensotti lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sterlingsølv, skive af forgyldt messing med hvid emalje ring med sorte romertal, midte graveret med blomster og bladværk, ydre messingring graveret med inskriptionen “KEEP ME CLEAN AND USE ME WELL - AND I TO YOU THE TRUTH WILL TELL”, forgyldt værk signeret Josh Pensotti Dudley No. 537. Kasser stemplet med årsbogstav for Birmingham 1827 and JH. Worchestershire ca. 1827. Vægt i alt 151 g. Kassediam. 49/55 mm.

Proveniens: Privat samling

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Emaljering med enkelte minimale hårrevner. Indre kasse med enkelte større indtryk.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

13 bud

(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK