George III standur i kasse af mahogni, skive af forgyldt messing, forsølvet timekrans med romer og arabertal, værk med minut og kalenderviser. Sign. Thomas Hunter junior London. England, 18. årh.s slutning. H. 262. B. 49. D. 26.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Værket fremstår visuelt pænt og i orden. To lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger.
39 bud