2442/​732

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

Armstol af valnød, betrukket i sæde med sort møbelstof. Model 1764. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1944.

Præsenteret på udstillingen “Dansk Valnød” på den “Permanente”, 22.-30. november 1943.

Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri 1943, s. 185. Fritz Hansen kat. 1951, s. 28–29.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let falmet. Ombetrukket.

I Aarhus
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?