Dansk maler, 19. årh.
Skibsportræt af Dagny af Svendborg. Usigneret. Bly og gouache på papir. Bladsørrelse 42×62. Uindrammet.
Papiret er gulnet en smule. Minimale fugtpletter. Et par større misfarvninger i venstre side.