2131/​49

Constantin Hansen (f. Rom 1804, d. Frederiksberg 1880)

“Studie til Freja i Ægirsgildet”. Ca. 1855. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 40,5×31.

Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 342. Værket er et studie til figuren Freja i Constantin Hansens værk Ægirs Gæstebud (1855–1857) dette i Emil Hannovers fortegnelse over Constantin Hansens malerier nr. 355.

Proveniens: Winkel & Magnussen 380, 1953 nr. 44 samt Bruun Rasmussen auktion 522, 1989 nr. 567.

Retoucheringer, revner samt enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

13 bud

(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK