2132/570
Svend Åge Madsen (f. Århus 1939)
Fritstående skrivebord af teak med delvist kehlet kant, front med otte skuffer og bagside med hylder og skab. Udført hos Sigurd Hansen. H. 73. L. 151. B. 73.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader på skuffer. Trykmærker. En nøgle medfølger. Bordplade falmet.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag