2440/791
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Lille bordlampe af patineret diskometal med firsidet, kanneleret korpus. Stemplet monogram Just A. Dessin 1856. H. ekskl. fatning 24,5. H. inkl. skærmholder 45,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Patinering med slitage. Fatning med mindre afslag. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
867081 |