2119/536
Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Reolvæg, bestående af én skrivebordsplade, 12 hylder af teak med messingbeslag, fire bøjler af messing samt fire vanger af bøg. Model BO 71. Formgivet 1953. Udført hos Bovirke. Hylder: H. 11/7. B. 79. D. 49/31/26. Vanger: H. 200. (21)
Litteratur: “Bygge og Bo” hefte 1–1954, side 32–33. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 1954.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Kategori
Vurdering
Hammerslag
Ikke solgt
16 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||