2119/​536

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Reolvæg, bestående af én skrivebordsplade, 12 hylder af teak med messingbeslag, fire bøjler af messing samt fire vanger af bøg. Model BO 71. Formgivet 1953. Udført hos Bovirke. Hylder: H. 11/7. B. 79. D. 49/31/26. Vanger: H. 200. (21)

Litteratur: “Bygge og Bo” hefte 1–1954, side 32–33. Litteratur: Dansk Kunsthåndværk 1954.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Kategori
Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt

16 bud

Tidspunkt Byder Bud
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK