1841/9675
Sven Palmqvist (f. 1906, d. 1984)
“Nils Holgersson”. Vase af klart glas med graveret motiv. Sign. Orrefors, P 2403. Udført hos Orrefors, Sverige. H. 15. L. 26.
Almindelig patina, herunder ridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag