2101/265
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret urskive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af guld. Karabin af guld. 20. årh.s begyndelse. Vægt ca. 81 g. Diam. 5,2.
Æske medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Gulnet glas. Hårrevner på skive. Uret går ikke. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
29 bud