2419/769
Dansk møbeldesign
Overpolstret to-personers sofa, betrukket med dybthæftet grønt møbelstof, ben af bejdset bøg, forrest med sko af messing. 1940–50'erne. L. 168.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med kraftig slitage.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024
Vurdering
Hammerslag