Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)
Et sæt på seks stole af palisander, sæder med sort skind. Model 27. Udført hos Brande Møbelindustri. (6)
Modellen blev præsenteret på Møbelfabrikantforeningens møblemesse i Fredericia 1954.
Litteratur: Mobilia no. 6, juni 1955, s. 7 i annonce.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. En stol med finér reparation på forsiden af sarg. En stol med finér mangler på forsiden af sarg. En stol med finér mangler på for- og bagsiden af sarg
Moderne kunst og design, 20. august 2019