1934/​529

Kurt Østervig (f. 1912, d. 1986)

Et sæt på seks stole af palisander, sæder med sort skind. Model 27. Udført hos Brande Møbelindustri. (6)

Modellen blev præsenteret på Møbelfabrikantforeningens møblemesse i Fredericia 1954.

Litteratur: Mobilia no. 6, juni 1955, s. 7 i annonce.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. En stol med finér reparation på forsiden af sarg. En stol med finér mangler på forsiden af sarg. En stol med finér mangler på for- og bagsiden af sarg

Moderne kunst og design, 20. august 2019

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK