895/​316

Figur af hvid Carrara marmor, Aurora, stående på profileret søjle. Sign. med græske bogstaver 'r. BPOYTO, 1894'. , 1894, AYTH.

Figur H. 113. Diam. 31. Søjle H. 92. B. 39. D. 39. H. ialt 204.

Proveniens: Professor Louis Sigurd Fridericia (1881–1947).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK