914/​881

Jacob Fabris (f. Venedig ca. 1689, d. København 1761)

Capriccio med adelsmænd forsamlet foran et palads. Usigneret. Senere betegnet Th. P. 85. Olie på lærred. 35×57.

Jacob Fabris var en italiensk maler, som Frederik V (1723–1766) i 1747 kaldte til Danmark for at male store prospekter. Motivet var ofte arkitekturfantasier eller ruinlandskaber som i havesalen på Fredensborg Slot (1750–51). Fabris virkede også som teatermaler og udgav i 1760 en perspektivlære. Et signeret maleri med samme mål og proveniens blev solgt på Bruun Rasmussen auktion 573, 1992 nr. 39 for 320.000 kr.

Proveniens: På bagsiden af blændrammen og rammen er stemplet et kronemonogram og bogstaverne KE for “Kongelig Ejendom”. Maleriet er senere blevet solgt fra Sorgenfri Slot. Erhvervet af nuværende ejer på Bruun Rasmussen auktion 801, 2009 nr. 191 afb. 156.

Lærredet er dubleret. Retoucheringer og krakeleringer. Behov for rensning.

Malerier, tegninger og ikoner, 14. juni 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag