Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
Marine med sejlskibe på oprørt hav i aftensol. Sign. Melby 1850. Olie på lærred. 58×84,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 145, 1962 nr. 177.
Én reparation/lap på bagsiden. Krakeleringer og enkelte mindre retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 28. maj 2018