1240/​1695

Tete á tete af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster, bestående af kaffekande, et par kopper, sukkerskål og sættebakke. Königliche Porzellan-Manufaktur. 1849–1870. H. 20 cm. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler antagelig en flødekande. Medfølgende et låg med afslag ved indre kant. Hårrevne i hank på kaffekande.

Varia, 4. oktober 2012

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.400 DKK

(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK