1240/1695
Tete á tete af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster, bestående af kaffekande, et par kopper, sukkerskål og sættebakke. Königliche Porzellan-Manufaktur. 1849–1870. H. 20 cm. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mangler antagelig en flødekande. Medfølgende et låg med afslag ved indre kant. Hårrevne i hank på kaffekande.
Varia, 4. oktober 2012
Vurdering
Hammerslag