12143/​78

Sven Markelius (f. 1889, d. 1972)

Stor loftslampe af hvidlakeret metal. Model 703. Formgivet i 1930'erne. Udført hos Upsala. H. 60 cm, Diam. 82.

Litteratur: Architektur im 20. Jahrhundert, Bd.4, Schweden: Claes Caldenby, Jöran Lindvall & Wilfried Wang, 1998.

Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Kunst, antikviteter & design, 28. oktober 2021

Vur­dering

800–1.000 DKK

Hammerslag