Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
Blad nr. 3 fra mappen “Théâtre des ciseaux”. Sign. Mortensen 1969, 52/75. Serigrafi i farver. Lysmål 64×47.
Blad nr. 9 fra mappen “Atelier 143”. Sign. Mortensen 66–67, 61/75. Serigrafi i farver. Lysmål 50×32.
Blad nr. 2 fra mappen “Atelier 101. RAB”. Sign. Mortensen 1966–68, 16/75. Serigrafi i farver. Lysmål 58×36.
Litteratur: Würtz Frandsen nr. 77c, 58i, 67c.
Proveniens: Galerie Carstens, København.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Herudover original stand.
Moderne kunst og design, 4. april 2023
16 bud