903/​921

Barbro Nilsson (f. Malmö 1899, d. Höganäs 1983)

“Salerno enkekl, gul”. Håndvævet tæppe af uld i “Rölakan” teknik med geometrisk mønster i gullige nuancer på lys base. Formgivet 1952. Udført og signeret hos AB MMF, anden halvdel af 20. årh. L. 202. B. 145.

Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021

Vur­dering

35.000–40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK