2103/​328

Fransk senempire kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med siddende romersk figur, skive af hvid emalje. 19. årh.s første halvdel. H. 45. B. 46. D. 14.

Optræksnøgle medfølger. Pendul mangler. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK