857/​327

“Peterhof Banket Servicet” - en samling af otte tallerkener i varierende størrelser, dekorerede med blomster i farver samt stiliserede kålblade i blåt og guld. Den Kejserlige Porcelainsfabrik; fem større tallerkener mærkede kyrillisk N I for Zar Nikolaj I af Rusland (1825–1855), tre mindre tallerkener mærkede kyrillisk H II for Zar Nikolaj II af Rusland (1894–1917), heraf en dateret 1906 og to daterede 1909. Diam. fire à 23, en à 24 og tre à 18. (8).

Banket servicet fra det store Peterhof Palads blev tegnet 1848–1853 og produceret til ceremonelle middage. Det var oprindelig til 250 personer, men blev suppleret i årene op til den russiske revolution i 1917.

Proveniens: Johan Poul Quaade (f. København 1888, d. København 1958) og hustru, Xenia Ilinitchnaja Solonina (f. Kiev 1895, d. København 1986). Johan Quaade arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab i Rusland og mødte her Xenia, som han giftede sig med i Minsk 1913. Xenias far var godsejer og politichef i Kiev. Johan og Xenia Quaade flyttede kort efter brylluppet til Skt. Petersborg, men forlod Rusland i 1918 grundet revolutionen og borgerkrigen. Først tog de til Danmark, Johans fødeland, men snart efter til Tyrkiet og Riga, hvor Johan Quaade nedsatte sig som selvstændig erhvervsdrivende. I 1937–1938 flyttede de permanent til Danmark. Ægteparret havde mange russiske antikviteter og malerier, som de havde taget med fra deres eget hjem i Rusland, men også erhvervet fra de mange russiske flygtninge, som de mødte på deres vej i Rusland 1917–1918. Herefter Johan og Xenias efterkommere.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Russisk, møbler, varia, tæpper, 4. juni 2015

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK