Danske kunstnere 18.-19. årh.
Hus på Wilders Plads. Sign. Otto Bache 1859. Bly på papir. Lysmål 15×22.
“Asiatiske Compagnies Packhuus”. Usigneret. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 19×26.
“Refshaleøen under Damskibet Christian IX Afløbning den 12. April 1874”. Offsettryk. Lysmål 21×51.
“Søe-Arsenalet”. Fra Erik Pontoppidans Danske Atlas. Usigneret. Kobberstik. Lysmål 17×25.
“Dokkens punmpe” samt “Kgl. Pavillion ved Dokken”. Usignerede. Håndkolorerede kobberstik. Hver 23×15.
“Leda med Svanen”. Usigneret. Kobberstik. Lysmål 46×28.
Tre forstudier til Vor Frelsers Kirke i én ramme. Usignerede. Håndkolorerede kobberstik. Indvendigt rammemål 58×98. (8).
Brøstes samling nr. 100, 101, 117, 123, 473, 519, 560 & 1982 6c.
Fugtskjolder. Papiret er gulnet.
Ældre malerier og møbler, 9. juni 2014
10 bud