1424/​81

Danske kunstnere 18.-19. årh.

Hus på Wilders Plads. Sign. Otto Bache 1859. Bly på papir. Lysmål 15×22.

“Asiatiske Compagnies Packhuus”. Usigneret. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 19×26.

“Refshaleøen under Damskibet Christian IX Afløbning den 12. April 1874”. Offsettryk. Lysmål 21×51.

“Søe-Arsenalet”. Fra Erik Pontoppidans Danske Atlas. Usigneret. Kobberstik. Lysmål 17×25.

“Dokkens punmpe” samt “Kgl. Pavillion ved Dokken”. Usignerede. Håndkolorerede kobberstik. Hver 23×15.

“Leda med Svanen”. Usigneret. Kobberstik. Lysmål 46×28.

Tre forstudier til Vor Frelsers Kirke i én ramme. Usignerede. Håndkolorerede kobberstik. Indvendigt rammemål 58×98. (8).

Brøstes samling nr. 100, 101, 117, 123, 473, 519, 560 & 1982 6c.

Fugtskjolder. Papiret er gulnet.

Ældre malerier og møbler, 9. juni 2014

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

10 bud

(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK